20.06.2022

CZY PSZCZOŁY POTRAFIĄ ŚPIEWAĆ?

Pewnie myślicie ze zwariowałam, ale uspokajam Was, że nie... póki co nie zamierzam nawet budować własnej pasieki chociaż im więcej czytam o pszczołach tym stopień mojej fascynacji nad tymi stworzonkami stale wzrasta :)

Bo co tak naprawdę co wiecie o pszczołach?  Latają, zapylają, produkują miód, to chyba najczęstsze odpowiedzi, ale spokojnie, ja dotychczas wiedziałam dokładnie tyle samo :) a wszystko jest znacznie bardziej zawiłe...

hotel dla pszczół, domek dla owadów, ochrona pszczół, pszczelarstwo

Pszczoły są  niewątpliwie najbardziej potrzebnymi stworzeniami na Ziemi. Tworzą podstawową ale i integralną  częścią naszego ekosystemu. Zapylają rośliny ozdobne i jadalne,  więc w telegraficznym skrócie myślowym dzięki nim ludzkość i pozostałe stworzenia lądowe zaopatrywane są w pokarm. Niestety co roku populacja pszczół się zmniejsza, wykrusza się i to drastycznie. Dacie wiarę, że w Chinach, nie znajdziecie już żadnej pszczoły? Populacja całkowicie wyginęła, a  zapylaniem zajęła się najuboższa część chłopów którzy za naprawdę niegodziwe pieniądze decydują się wykonywać tą ciężką pracę w sadach i polach. 

Co zabija pszczoły? Przyczyniają się do tego środki uprawy roślin, głównie pescytydy (szczególnie te popularne w drugiej połowie lat 90'tych). niestety środki do ochrony roślin mają działania neurotoksyczne a co za tym idzie porażają pszczołom układ nerwowy. Kolejnymi czynnikami zagrażającymi przetrwalności są zmiany meteorologiczne, pasożyty, choroby układu pokarmowego, schorzenia wirusowe, bakterie i  chyba najbardziej banalne - brak dostępu do czystej wody oraz do pożywienia w okresie  jesienno-zimowym.

Jeśli posiadamy duży ogród czy nawet małą tarasową/balkonową uprawę (bez znaczenia czy jest to strefa jadalna czy tylko ozdobna w kwiaty) warto pomyśleć o pszczołach i owadach które sprawią, że nasz ciężki trud i całe serducho jakie wkładamy w działkę/donice nie pójdą na marne.  Oczywiście owady są różne, cześć z nich to typowe szkodniki czy antyumilacze czasu (jak krwiopijcze komary czy upierdliwe meszki)   dlatego trzeba zadać o te które niosą dobro i będą naszymi sprzymierzeńcami. 

Selekcje owadów można spotęgować i to podwójnie - siejąc łączki miododajne oraz tworzyć lokację do przetrwania trudnego czasu. Słyszeliście kiedyś o domkach dla owadów? Ja postanowiłam zainstalować w rodzinnym ogrodzie jeden z nich. Co to takiego? Wygląda trochę jak zmodyfikowany karmnik dla ptaków. Drewniana konstrukcja wypełniona jest szczelinkami w których  latające stworzonka mogą przebytować np. słabe (chłodne czy deszczowe) warunki atmosferyczne lub zwyczajnie z pojedynczych "noclegów" osiąść już na stałe.


domek hotel dla pszczół, ochrona pszczół


hotel, domek dla pszczół, oc kalkulator bee safe

Domki te podobno są atrakcją i dosyć szybko wabią pożyteczne owady. Podkreślam pożyteczne ponieważ dosyć często spotyka się w tych hotelowych pokojach Murarki ogrodowe. Zimową porą można umieścić jej kokony samodzielnie lub poczekać, aż w okresie wiosennym same skorzystają z wynajmu :) Murarka to gatunek pszczoły która jest raczej introwertyczna. Najlepiej czuje się samotnie a swój pracowniczy żywot (aż14h/dobę) spędza zazwyczaj w polskich przydomowych ogrodach i sadach. Czyli idealnie wpisuje się w kanon tego co posiadam :) Mój hotel był pusty, wybrałam wersję bez kokonów ponieważ chciałam wiedzieć czy ten bee-booking ma jakiś sens. Każdy z "pokoi" ma średnicę umożliwiająca swobodne wejście, przeczekanie a nawet warunki do przepoczwarzenia hotelu w dom i zbudowania w nim stałej strefy do życia.


Domki można wykonać samodzielnie z naturalnych materiałów (jakie znajdziemy np. w lesie czy na łąkach),  kupić lub  tak jak ja otrzymać od Beesafe. Ważne aby domek  umieścić w atrakcyjnym miejscu nie dla nas a owadów tzn. wśród miododajnej roślinności, w punktach suchych, nasłonecznionych, osłoniętych od wiatru. Najlepiej gdy " plecki" naszej konstrukcji przylegają do muru lub drzewa aby były stabilne. 


domek hotel dla pszczół, ochrona pszczół


Nie zapominajmy o tym, że pszczoły potrzebują wody, na naszej konstrukcji warto umieścić spodek (może być nawet nakrętka/ dekielek) wypełniony wodą. Myślę, że tak zaopiekowane zostaną w ogrodach na dłużej :) 


Byłam dziś u rodziców i faktycznie widziałam sporo pszczół w okolicy przyhotelowej, kwiaty kwitną, owoce też już spore... może faktycznie to działa, no nic będę obserwować ten temat z zainteresowaniem :)

Co myślicie o takich konstrukcjach? Naciągana zabawka czy faktycznie pożyteczna sprawa?

Cudownego poniedziałku :)
Ściskam.

______________________________________________________________________________

Ps. Pszczoły potrafią śpiewać! Z tego co wyczytałam jest to głównie cecha tych miododajnych. Podobno najczęściej słychać to gdy są bardzo młode ale specyficzny śpiew mają też robotnice które wydają z siebie odgłosy po "skończonej" pracy :)

Ps.2  KALKULATOR


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostawcie ślad po sobie, dzięki temu łatwiej będzie mi trafić na Wasze blogi :)
Pozdrawiam ciepło i zachęcam do obserwacji :)