23.08.2018

QUEEN OF THE NIGHT/ JAK SIĘ WYSPAĆ I CZY WARTO SPAĆ NAGO


Ile czasu potrzebujemy na sen, w jakich pozycjach spać aby się wyspać , czy ilość snu ma znaczenie na nasze zdrowie? Na te i inne pytania odpowiem w dzisiejszym wpisie :)
ILE GODZIN SNU POTRZEBUJEMY?
Sen jak wiadomo jest niezbędny w życiu każdego człowieka, wpływa na procesy psychiczne ale i fizjologiczne ile więc potrzeba snu aby nasz organizm wypoczął i wszedł w najzdrowszy tryb pracy?  Im jesteśmy młodsi tym więcej tego czasu potrzebujemy tzn.
 • maluchy (0-3 miesiące) śpią ok.14-17h/ dobę
 • niemowlaki (do 12 miesiąca) ok.12-15h/dobę
 • dzieci 1-2 lata ok.11-14h/dobę
 • dzieci 3-5 lat ok. 10-13h/dobę
 • uczniowie 6-13 lat/ ok. 9-11h/dobę
 • młodzież od 14 do 18 lat ok. 8-10h/dobę
 • dorośli (od 18 do 64r.życia) ok. 7-9h/dobę
 • seniorzy (powyżej 64r.życia) ok. 7-8h/dobę
Osoby chore oczywiście mogą potrzebować tego czasu znacznie więcej.

W JAKIEJ POZYCJI SPAĆ?
Każdy z nas ma swoje nawyki, jednak tylko niektóre pozycję są w stanie zapewnić nam nie tylko komfortowy sen ale również wpłynąć na zdrowie naszego organizmu. Wiele osób wie, że spanie na boku chroni przed chorobami zwyrodnieniowymi i działa usprawniająco na układ nerwowy, mała cząstka jednak z tej grupy jest świadoma, że również BOK ma znaczenie. Spanie na boku z wyprostowanymi nogami pomaga rozluźnić mięśnie wzdłuż kręgosłupa, dobrze wpływa na układ krążenia, warto jednak wspomnieć - może okazać się niekorzystne dla kobiet bo taka pozycja odkształca piersi i wpływa na szybsze pojawianie się zmarszczek na twarzy.  
SPANIE NA LEWYM - jest niewłaściwe dla chorych uskarżających się na problemy gastryczne, cierpiących na zgagę (występuje cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku) , osoby te powinny wybierać prawą stronę mocy.  Wg badań psychologicznych ludzie śpiący na lewym częściej miewają koszmary senne, ale to akurat pozostawię bez komentarza... NA PRAWYM - zmniejsza się ciśnienie tętnicze krwi i spowalnia tętno. Pozycja jest odradzana dla kobiet w ciąży, gdyż może przyczyniać się do martwicy płodu.
NA BRZUCHU - zazwyczaj osoby śpiące na brzuchu otaczają dłońmi poduszkę, w takiej pozycji kręgosłup odkształca się (szczególnie w dolnych partiach) od swojej naturalnej formy, nacisk na kręgi i napięcie mięśni może być przyczyną bólu po przebudzeniu. Odchylona głowa w jedną lub drugą stronę sprawia, że kark stale jest napięty co może potęgować ból i zwyrodnienia odcinka C.
Pozytywny aspekt spania na brzuchu to dobra wydajność dróg oddechowych a także lepsze- szybsze trawienie. Wg badań osoby śpiące na brzuchu mają bardziej ekscytujące sny.
NA PLECACH - z wyprostowanymi kończynami. Zwiększa komfort wypoczynku, zmniejsza napięcie mięśniowe, wpływa na pełen relaks i rozluźnienie organizmu. Pozycja wskazana jest szczególnie kobietom które dbają o swoją cerę - mniejszy nacisk na poduszkę sprawia, że zmniejsza się ryzyko wystąpienia przedwczesnych zmarszczek na twarzy i szyi.
Jest to pozycja nie wskazana dla chrapaczy, osób z niewydolnością płuc podczas leżakowania w takim ułożeniu nasila się bezdech senny,chrapanie a nawet zgrzytanie zębami.
EMBRIONALNA- polecana dla kobiet w ciąży, podświadomie wywołuje w nas poczucie bezpieczeństwa, może powodować wzmożone napięcie mięśniowe szczególnie kończyn dolnych.

PIDŻAMA, KOSZULA A MOŻE NAGO?
Badania wskazują, że najkorzystniej jest spać nago, dlaczego? Spanie nago sprawia, że obniża się temperatura naszego ciała przez co komfort snu wzrasta, dodatkowo gdy temperatura jest niższa aktywują się hormony generujące ciepło a co za tym idzie, organizm sam bierze się za spalanie kalorii. Właściwa temperatura ciała podczas snu przyczynia się również do uwalniania hormonów wzrostu i melatoniny które utrzymują organizm w zdrowiu i opóźniają procesy starcze. Ubrania nas krępują, uciskają podczas snu i blokują przepływ krwi, bez nich nasza krew lepiej płynie nie robią się obrzęki, oprócz tego jest lepszy przepływ powietrza, jest to szczególnie ważne w strefach intymnych, zapobiega to rozwojowi niektórych drożdży i bakterii. Śpiąc nago poprawia się nasza relacja z partnerem, bezpośredni kontakt naszej skóry ze skórą bliskiego zwiększa wydzielanie oksytocyny, która niewątpliwie przyczynia się do dobrego samopoczucia. Mam wrażenie, że im częściej śpimy nago tym lepiej czujemy się w swoim ciele, wzrasta nasza samoocena i samopoczucie.

Jeśli więc mamy wybór to najkorzystniej zostać nocnym golasem, a jeśli już musimy coś na siebie założyć niech będą to luźne, przewiewne stroje z dobrych tkanin np. bawełna, len  lub jedwab. 


CZY GODZINA I CZAS MA ZNACZENIE?
Badania psychologów wskazują , że po 50 roku życia zmieniamy swoje preferencję związane ze snem tj.z nocy przestawiamy się bardziej na tryb poranny. Podobno ogromne znaczenie na godziny snu ma również nasz temperament. 
 • NOCNE MARKI - to ekstrawertycy, osoby impulsywne i te poszukujące wrażeń.
 • RANNE PTASZKI - introwertycy, osoby spokojne i bardzo obowiązkowe


DRZEMKA POMAGA CZY SZKODZI?
Jak to jest z tą drzemką, jedni zachwalają inni po 5 minutach snu rozbudzają się przez kilka godzin, kiedy najlepiej spać i jak długo aby organizm szybko się zregenerował, już wyjaśniam. Serwisy medyczne zachęcają do drzemek, sugerują, że 30 minutowa drzemka 3 razy w tygodniu zmniejsza ryzyko śmierci spowodowanej zaburzeniami pracy serca o 37%.
6 minutowa - wspomaga procesy pamięciowe
25 minutowa - poprawia czas reakcji, pomaga przyśpieszyć metabolizm, odpręża ciało i mózg
30- 50 minut - wpływa na szybsze podejmowanie decyzji a także orientację przestrzenną
60 minut - poprawia pamięć długoterminową
90 minut - pobudza nas, dodaję siły na radzenie sobie z emocjami, stresem, wzmaga kreatywność

Jak widzicie czas potrafi zdziałać wiele,  ważne jest jednak kiedy owa drzemka ma miejsce. Jeśli nie pracujecie w systemie zmianowym to zapamiętajcie tę regułę:
DOBRA DRZEMKA  to ta którą utniemy sobie między 13:00-16:00, sen w tym przedziale czasowym to idealny zastrzyk energii. Gorzej jednak kiedy drzemkę ucinamy sobie już po 16, nie odczujemy wypoczynku a wręcz przeciwnie może się to przyczynić do problemów z zaśnięciem w nocy. Codzienne drzemki po 16 mogą prowadzić do bezsenności.JAK RADZIĆ SOBIE Z BEZSENNOŚCIĄ?
Ponad połowa populacji cierpi na zaburzenia snu. Bezsenność to problem który dotyka, aż 30% ludności na świecie z czego 15% to osoby cierpiące z powodu przewlekłej bezsenności. Do niej przyczynia się aktywność zawodowa, kłopoty ze zdrowiem, stres czy problemy w domu. Bezsenność częściej dopada kobiety.

Osoby których sen przebiega prawidłowo składa się z dwóch faz: snu płytkiego i głębokiego. Głęboki odpowiada za naszą regenerację odpoczynek.  FAZA NREM  trwająca 80–100 minut, po której wchodzimy w fazę REM trwającą zaledwie 15 minut. Takich cyklów w czasie 7–8 godzin snu jest ok. 4–5. I 


SPOSOBY NA LEPSZY SEN
 • W MIARĘ REGULARNY I AKTYWNY TRYB ŻYCIA 
 • NAWODNIENIE ORGANIZMU,  woda lub herbatki ziołowe
 • ODPOWIEDNIA TEMPERATURA -wietrzenie sypialni lub wł. odpowiedniego nawiewu tak aby temp. oscylowała w rejonach 18-20 stopni.
 • CHWILA RELAKSU - dobry film, książka, muzyka 
 • LEKKI POSIŁEK minimum 2 godziny przed zaśnięciem
 • CIEPŁA KĄPIEL z ulubionym olejkiem eterycznym
 • ZASŁONY LUB ŻALUZJE W SYPIALNI, ciemne lub dobrze kryjące propozycję, które nie będą przebijały światła z za okna.
 • WYGODNY MATERAC I PODUSZKA, DO TEGO ŚWIEŻA POŚCIEL Z PRZYJEMNEJ TKANINY


Często pytacie  czy mam problemy ze snem, od dziecka śpie mało ale kiedy już jestem zmęczona mogę zapaść praktycznie w cykl zimowy i zniknąć w łóżku na kilka godzin :)

Ile potrzebujecie snu w ciągu doby aby czuć się wypoczętymi? Mi wystarczają 3-4 godziny :) 

_______________________________________________________


Wpis powstał w ramach akcji blogerskiej organizowanej przez Michała z TZU, zapraszam do innych bloggerów a dzieje się u nich wiele . Wpadnijcie obowiązkowo  do tych wspaniałych ludzików których linkuję poniżej :) 


Ściskam <3
________________________________________________________
Wpis do akcji z ubiegłego miesiąca, mocno prywatny 🔜 https://www...https://www...


Ściskam :*


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostawcie ślad po sobie, dzięki temu łatwiej będzie mi trafić na Wasze blogi :)
Pozdrawiam ciepło i zachęcam do obserwacji :)